New Page 1
 
Ctrl + F5 for latest version.
 

Jigsaw Puzzles
A little challenge for idle hands.
 
>>>More Info
 

Athletics Links
Links to all the important Athletic sites.
 
>>>More Info
 

Power Of Ten
Check out the latest performance rankings.
 
>>>More Info
 

Concentration Game
Try out our interactive game.
 
>>>More Info
 

 
  Achilles Heel Royal Air Force

| Message Board | Contact VP-Glasgow |Calendar |

Indoor League - Final

VP-Glasgow had a great day at the final of the Indoor League with 6 teams finishing among the medals.

The U13 Boys team were 2nd in the final with excellent performances from Lewis Boyle who was 1st in the 800m with a time of 2:32.12 and Robbie Pollok who was 1st in the 60m Hurdles with a time of 10.85s.  Also in the team was Ross Carpenter, Marcus Cooney and Steven Thistleton.

David ClarkThe U15 Boys were also 2nd with excellent performances all round and a success for Chris Barnes who was 1st in the Shot Putt with a distance of 12.61m.  The other members of the team were Hugh MacKenzie, Chris Marshall, Connor Murray and John Mulheron.

The U15 Boys were 2nd in the 4x200m relay with a time of 1:47.57.

The U17 Men finished in 2nd place with the best performances coming from Andrew McFarlane when winning the Long Jump with a distance of 5.63m and John Craig when winning the 60m in a time of 7.27s.  The rest of the team including Michael Gray and Jax Thoirs secured valuable points on the track and in the field.

The U20 Men were 1st in their final with wins for David Clark in the 60m with a time of 7.18 and the 200m with a time of 22.98 and Calum Innes in the 60m Hurdles with a time of 8.60m.  The rest of the team was, Sean Fontana, Mathew Hester and Lorn Menzies.

The U20 men also won the 4x200m relay with a time of 1:32.61.

Sarah GrayOur U15 Girls team was 2nd in their final with the best performance coming from Sarah Gray when winning the High Jump with a height of 1.50m.  Their were fine performances from all of the team which included Chloe Lambert, Deborah Hannah, Christina Clark, Alex McNaughton, Catherine Clark and Hannah Moultrie.

The U15 Girls were 3rd in the 4x200m relay with a time of 1:54.09.

The U17 Women finished 4th in their final with the best performance coming from Augusta Carmen when winning the 60m Hurdles with a time of 9.42s.  The team was completed with Mairi Bowie, Gillian MacFarlane, Lara Davidson, Jennifer Callaghan and Nicola Moultrie.

The U20 Women were 2nd in the final with the best performances coming from Hazel Blair when winning the High Jump with a height of 1.55m and the 200m with a time of 27.84s.  Also competing were Gillian McMillan, Erin Leggate, Heather Rankine, Yvonne MacFarlane, Katie Riches and Stephanie O'Neill.

The U20 Women won the 4x200m relay with a time of 1:51.21.

Congratulations to all our medal winners and everyone who represented the Club throughout the Indoor League.


Scotstoun Stadium

As you may have heard, the planned capital programme for Scotstoun has been approved at committee, with no design change.

The revised timetable for the construction of the new Stadium at Scotstoun is as follows.

New Scotstoun17th March 2008 - On site to disconnect services.  No access to buildings.

24th March 2008 - Track Closed.

16th May 2008 - Construction begins.

21st August 2009 - Completion of project.

I wonder if it's available for the Club Championships.


National Young Athletes - Road Race Championships

The National Championships are being held at Aberdeen this year on Sunday the 23rd of March.

Two minibuses will be leaving Scotstoun at 0730 hrs on Sunday morning.  The journey should take about 3.5 hours.  Gordon and Donald will be the drivers.

Declarations close at 1130 hrs and the first race starts at 1200 hrs.

Good luck to all those taking part.


Inter Counties Championships and World Trials

The Championships were held at Wollaton Park, Nottingham on Saturday 17th of March with several VP-Glasgow athletes competing for Scotland West.Hollie Young

For the Senior Women, Susan Partridge was 33rd to finish in a time of 30:08 with Pamela Nicholson 41st with a time of 30:29.

The Junior Women were represented by Beth Potter who finished 6th in a time of 22:46 and Nicola Hood who was 27th with a time of 24:43

Hollie Young was 18th to finish among the U15 Girls with a time of 15:37 and Sarah Potter was 101st to finish in a time of 16:49.

Max Aitchison was our sole representative in the U13 category where he finished 39th in a time of 12:59.

A great effort by all concerned and a great experience running in such a high quality field.


Shine Awards

The U11's and U13's are currently concentrating their efforts on achieving the various standards of the Shine Awards.

Sprint speed is the element currently being measured and the first Gold Award has been won by Eve Dunlop who ran 190 metres in 30 seconds, 6x10m shuttle runs in 16.5s, 60m in 9.3s and 200m in 32.5s.

Winners of the Silver Award to date include, Steven Thistleton,  Robbie Pollok, Iona Wilson,  Mariana Denton, Katie Sinclair, Sophie Lightbody, Calum Booth.

The full list can be found at this link.


Scottish Indoor Championships

The Championships were held at the Kelvin Hall on Saturday the 1st of March and as expected, there was a good turnout from VP-Glasgow.

Jill KnowlesJill Knowles was 3rd in the 3,000m with a time of 10:17.42 ahead of her team-mates Susan Finch who was 5th with a time of 10:22.84 and Rebecca Finch who was 6th with a time of 10:29.06.

Joanne Finch returned to good form and finished 2nd in the 1500m with a time of 4:26.76.

David Clark was 4th in the final of the 200m with a time of 22.73s and 6th in the final of the 60m with a time of 7.17s.

Danielle Osborne was 3rd in the final of the 200m with a time of 25.47s, just ahead of her team-mate Suzanne Begg who finished 5th with a time of 26.38s.  Suzanne was 3rd in the final of the 60m with a time of 7.88s.

Calum Innes was 3rd in the final of the 60m Hurdles with a time of 8.56s ahead of his team-mate Neale Kelly who was 4th with a time of 8.59s.

Alyssa Fullelove was 2nd in the final of the 60m Hurdles with a time of 8.55s, ahead of her team-mate Heather Rankine who was 4th with a time of 9.93s.

Jennifer GrahamHazel Blair was 3rd in the High Jump with a height of 1.60m.

Jennifer Graham was 3rd in the Pole Vault with a height of 3.70m , ahead of her team-mate Courtney MacGuire who was 4th with a height of 3.30m.

Claire Cameron was 7th in the Shot Putt with a distance of 10.05m.

There were no medals for any of our teams at the relays but the U13 boys were unlucky to miss out on a medal, finishing 4th in the final with a time of 2:04.45.

Congratulations to all our medal winners.


National ChampionsNational Cross Country Championships

David Hood sent in some excellent pictures from the Cross Country Championships at Callendar Park, Falkirk.

You can see them at this link.


Shine Awards - February

Kenny has just uploaded the latest results from the Norwich Union Shine Awards and several of our athletes are among the medals.

Ross Carpenter recorded an excellent time of 30.35 for the 200m and has won a Bronze Award.

14 awards have now been won with many more expected to meet the standards required.

The latest results can be viewed at this link.


England Athletics Indoor Championships (AAA's)

Sean Fontana (Right)Several members of VP-Glasgow made the journey south to the National Indoor Arena, Birmingham for the Championships on Saturday 23rd and Sunday 24th of February.

Sean Fontana returned home with a Bronze medal to show for his efforts in the U20 1500m where he finished with a time of 4:05.51.

Calum Innes was 5th in the final of the U20 60m Hurdles with a PB time of 8.23s, Gregor Innes was eliminated from the U20 400m in the semi final, with a time of 50.37s and David Clark reached the semi finals of the U20 60m where he recorded a time of 7.15s.

Suzanne Begg was 3rd in her heat of the U20 200m with a time of 25.44s and Kerry Steel was 11th in the final of the Triple Jump with a distance of 10.67m.

The full results are available at this link.


Scottish Power - National Cross Country Championships

VP-Glasgow had an excellent day at Callendar Park, Falkirk on Saturday 23rd of February, with five teams winning medals and five individuals in the first three places.

Doug Gillon when writing in The Herald on Monday 25th February stated "The success of the amalgamation which is Victoria Park Glasgow was underlined when they won the sponsor's 1000 award for the best overall Club".

Max, Sam, Lewis, Fraser and FindlayThe U13 Boys were first to achieve success over the 3,200m course.  Max Aitchison was 3rd with a time of 11:34, Lewis Boyle was 21st with a time of 12:32, Sam Adams was 41st with a time of 12:52, Fraser Barbour was 50th with a time of 13:06 and Findlay Parker was 57th with a time of 13:16.  Their overall team position was 1st.

The U13 Girls were unable to field a full team but Rachel Dick finished in 45th place with a time of 14:19, Iona Wilson was 84th with a time of 15:19 and Eilidh McEvilly was 94th with a time of 15:44.

Beth PotterThe U15 Boys competed over a 4,000m course and again were short of a full team.  Hugh MacKenzie was 59th with a time of 15:33, Paul MacFarlane was 71st with a time of 15:59 and Lewis Wilson was 77th with a time of 16:05.

The U15 Girls also competed over the 4,000m course and won the team prize in some style.  Hollie Young was 3rd with a time of 15:02, Sarah Potter was 10th with a time of 15:25, Deborah Hannah was 18th with a time of 16:02, Michaela Stephen was 28th with a time of 16:31, Holly Conyers was 48th with a time of 17:13, Amy MacLellan was 51st with a time of 17:14 and Katie MacKay was 60th with a time of 17:31.

The U17 Women won their team competition over a 4,800m course.  Beth Potter was 1st with a time of 16:31, Rhian Dawes was 7th with a time of 17:37, Jo Moultrie was 8th with a time of 17:51 and Corrine McConnachie was 35th with a time of 20:55.

Rebecca Finch, Nicola Hood and Jo MoultrieThe U20 Women also won their event over the same 4,800m course.  Nicola Hood was 1st with a time of 16:41, Rebecca Finch was 7th with a time of 17:53 and Abbey McGhee was 8th with a time of 17:54.

Our senior women completed the medals haul with a 2nd place for the team.  Susan Partridge was 1st with a time for the 8,000m course of 28:01, Pamela Nicholson was 6th with a time of 29:38, Lindsay MacNeill was 11th with a time of 30:20, Kirsteen Young was 16th with a time of 31:09 and Kirsty Baird was 82nd with a time of 35:40.

Well done to everyone who represented the Club on a memorable day.

The full results can be found at this link.


Shine Awards

The U11's and U13's are currently working on the Shine Awards with the emphasis on Speed.

The early results make interesting reading with Steven Thistleton leading on 8.8s for the 60m.  It's very close and I would expect the lead to change a few times over the coming weeks.

The full results are available at this link.


Masters Indoor Championships

Derek WatsonThe Masters were once again held at the Kelvin Hall on Saturday 16th of February.

Derek Watson Snr was 1st in the M45 400m with a time of 56.34s and 2nd in the 800m with a time of 2:11.16.

Gerry Farrell was 1st in the M40 Shot with a distance of 10.00m.

Jimmy Christie was 2nd in the M75 Shot with a distance of 4.94m.

Claire Cameron was 1st in the W45 Shot with a distance of 9.85m.

Congratulations to our medal winners.


National Combined Events

Robbie PollokThe Pentathlon Championships were once again held at the Kelvin Hall on Saturday 16th and Sunday 17th of February.

Robbie Pollok was the only medallist among the boys while finishing 3rd with 1049 pts.  His best performance was 11.35s for the 60m Hurdles.

Andrew McFarlane finished in 5th place for the U17 men with 2914 points.  His best performance was 9.13s for the 60m Hurdles.

Stuart Ross was 8th among the U17 men with a total of 2452 points.  His best performance was in the 1000m where he recorded a time of 2:45.60.

Erin Leggate had a great win in the U20 Womens event with a total of 3281 points.  Her best performance was in the High Jump where she cleared 1.78m.

Courtney MacGuire was 3rd in the same event with 2534 points.  Her best performance was in the 60m Hurdles where she recorded a time of 10.43s.

Katie Riches narrowly missed out on a medal when finishing 4th with 2506 points.  Her best performance was in the 60m Hurdles where she recorded a time of 10.07s.

Well done to everyone who took park.


Jill KnowlesJim Dingwall Memorial Race

The 3rd Memorial Race and 42nd Round The Houses Road Race was held at Grangemouth on Sunday the 17th of February.

VP-Glasgow Senior Women won the 3x10k event with fine runs from Jill Knowles who was 2nd with a time of 36:30, Susan Finch who was 1st woman O45 with a time of 37:15 and Rebecca Finch who was 3rd U20 with a time of 39:08.

Well done once again to our medallists.


Scottish Power National Cross Country Championships

VP-Glasgow athletes will be competing in the Cross Country Championships at Callender Park, Falkirk on Saturday 23rd of February.

A minibus will be leaving Scotstoun at 9am on Saturday morning.  If you intend travelling you should contact Donald Wilson by e-mail or at the Kelvin Hall on Wednesday or Friday.

Good Luck.


Erin LeggateErin Leggate

Congratulations to Erin for an excellent PB while representing Great Britain and Northern Ireland at the Lee Valley Athletics Centre, London on Wednesday the 14th of February.

Erin set a new PB and a Scottish Indoor U20 record with a height of 1.80m.

Erin cleared the same height as the winning athlete from the Netherlands before losing out on count back.

I'm sure John and the rest of his group will be delighted.


Susan Scott

Congratulations to Susan Scott for her selection to represent Great Britain and Northern Ireland at the IAAF World Indoor Championships in Valencia, Spain, on 7-9th March.

Susan will be competing over 1500m.


Bursaries

The Kelvin Hall Sports Education Trust will be offering bursaries to the following athletes from VP-Glasgow.  The Bursaries are awarded on the basis of the athlete's performances in 2007. Letters will be getting posted to the athletes this week.

Congratulations to Nicola Hood, Hollie Young, Jax Thoirs, Suzanne Begg, Beth Potter, Gregor Innes, Erin Leggate and David Martin.


Power Of Ten

Nine VP-Glasgow athletes performed above the UK Power Of Ten target for 2007 and each will receive from the Norwich Union, a Chronograph Sports Watch.

Their coaches will also receive an award in recognition of their success.

The successful athletes are:  Beth Potter, Jo Moultrie, Calum Innes, David Martin, Erin Leggate, Gregor Innes, Hollie Young, Jax Thoirs and Jennifer Graham.

Congratulations to all of the above and their coaches.


Scottish Athletics Indoor Championships

Hollie YoungVP-Glasgow was once again well represented at the U13, U15, U17 and U20 Championships at the Kelvin Hall on Saturday the 9th and Sunday the 10th of February.

Max Aitchison was 2nd in the U15 1500m with a time of 4:42.47 while Deborah Hannah was 3rd in the Girls U15 1500m with a time of 5:05.93.

Hollie Young was 1st in the U17 800m with a time of 2:15.71.

Christina Clark was 3rd in the U15 Girls High Jump with a height of 1.55m and Hazel Blair was 2nd in the U20 High Jump with a height of 1.60m.

Eilidh McEvilly was 3rd in the U15 Shot Putt with a distance of 7.17m.

Courtney MacGuire was 1st in the U20 Pole Vault with a height of 3.30m while Sam Adams was 3rd in the U15 Pole Vault with a height of 2.40m.

David ClarkKerry Steel was 1st in the U20 Triple Jump with a distance of 10.94m.

Gregor Innes was 3rd in the U20 400m with a time of 50.2s.

Calum Innes was 2nd in the 60m Hurdles with a time of 8.44s and Heather Rankine was 3rd in the U20 womens 60m Hurdles with a time of 9.45s.

David Clark was 1st in the U20 60m with a time of 7.10s and Danielle Osborne was 2nd in the U20 womens 60m with a time of 25.33s.

Well done to everyone who took part.  The full results can be viewed at this link.


Masters Cross Country

The Masters was held at Irvine on Saturday the 9th of February.

Susan Finch was our only success while finishing 4th overall and 1st O/45 with a time of 25:34.

The full results are available at this link.


Erin Leggate

Erin has been selected to represent Great Britain at U20 at the Jumps International at Lee Valley, London next Wednesday.

This will hopefully be the first of many GB vests for Erin who jumped 1.71m at the World Trials in Sheffield last weekend.


Scottish Schools Indoor Championships

Stuart RossThe annual Championships were once again held at the Kelvin Hall Arena on Thursday the 8th of February.

Although wearing their school vests, VP-Glasgow athletes were well represented.

Hollie Young was 2nd in the U/16 800m with a time of 2:17.89 and Stuart Ross was 1st in the O/16 800m with a PB time of 2:00.63.

Beth Potter was 1st in the O/16 1500m with a time of 4:35.0 ahead of her team -mate Rhian Dawes who was 3rd with a time of 4:50.2.  Sean Fontana was 2nd in the O/16 1500m with a time of 4:04.07.

Suzanne Begg was 1st in the U/16 200m with a time of 25.68s while Chloe Lambert was 1st in the U16 200m with a time of 26.51s.

Lucinda Logan was 3rd in the O/16 High Jump with a height of 1.60m.

Andrew McFarlaneAndrew McFarlane was 2nd in the U/16 60m Hurdles with a time of 9.05s, 3rd in the High Jump with a height of 1.75m and 1st in the Long Jump with a distance of 5.67m.

Gregor Innes was 2nd in the O/16 400m with a time of 50.1s.

Calum Innes was 1st in the O/16 60m Hurdles with a time of 8.35s while Augusta Carman was 2nd in the O/16 60m Hurdles with a time of 9.33s.

Courtney MacGuire was 1st in the O/16 Pole Vault with a height of 3.20m while Jamie Sinclair was 2nd in the O/16 Pole Vault with a height of 4.10m.

Possibly the best performance of the day was a Championship Best Performance from Jax Thoirs who was 1st in the U/16 Pole Vault with a height of 3.60m.

Congratulations to all of our medal winners.  The full results can be viewed at this link.


Indoor League - Match 3

Lara DavidsonThe unscrutinised points totals for the Indoor League are in and if correct we will have seven teams in the final.

The successful teams appear to be the U13 Boys, U15 Girls, U15 Boys, U17 Women, U17 Men, U20 Women and U20 Men.

There was several winners on the day including Heather Rankine who was 1st in the U20 60m with a time of 9.76s. 

Lara Davidson was 1st in the U17 High Jump with a height of 1.55m.

Lucinda Logan and Hazel Blair were 1st equal in the U20 High Jump with a height of 1.58m.  Hazel was also 1st in the 200m with a time of 27.9s.

Eilidh McEvilly won both the U13 Shot with a PB of 7.58m and the 60m Hurdles with an excellent time of 11.10s.

Steven ThistletonSteven Thistleton was 1st in the U13 High Jump with a height of 1.35m while his team-mates Lewis Boyle and Fraser Barbour were 1st and 2nd in the 800m with respective times of 2:34.7 and 2:35.9.  Robbie Pollok had an outstanding win in the 60m Hurdles with a time of 11.25s.  Ross Carpenter ensured their qualification with a fine win in the 60m with a time of 9.25s.

Chris Barnes won the U15 Shot with a new PB of 10.84m

Andy McFarlane was 1st in the U17 Long Jump with a PB of 5.87m while his team-mate Stuart Ross won the 800m with an excellent time of 2:03.5.

Sean Fontana was 1st in the U20 800m with a time of 2:02.1 while his team-mate David Clark ensured the U20's qualification with wins in both the 60m Hurdles and the 200m with respective times of 8.96s and 23.3s.

Well done to everyone who took part.  Hopefully we'll see you at the final.


Scottish Athletics 4K Championships

Nicola HoodVP-Glasgow were successful at the Cross Country Championships at Bellahouston Park on Sunday the 27th of January.

Our senior ladies team finished in 2nd place overall following some excellent individual performances.

Nicola Hood finished in 4th place with a time of 15:10, just ahead of her team-mate Pamela Nicholson who finished 5th with a time of 15:16.  The 3rd member of the team was Joanne Finch who finished in 17th place with a time of 15:57.

More success followed in the GADS 2K Development races.

Max Aitchison won the U13 event with a time of 7:02, ahead of his team-mates Lewis Boyle who was 9th with a time of 7:36, Fraser Barbour who was 17th with a time of 07:58, Sam Adams who was 18th with a time of 08:00 and Robbie Pollok who was 28th with a time of 08:36.  Max AitchisonBetween them, the boys medalled as the 3rd placed team.

The U15 boys finished in 4th place with Paul MacFarlane leading them home in 14th place with a time of 7:46 ahead of John Mulheron who was 19th with a time of 7:58, Lewis Wilson who was 22nd with a time of 8:13 and Jax Thoirs who was 23rd with a time of 9:13.

The U15 Girls had a tremendous day with 1st in the team event followed by individual success.  Hollie Young was 2nd with a time of 7:21, Sarah Potter was 3rd with a time of 7:27, Michaela Stephen was 4th with a time of 7:38, Debora Hannah was 5th with a time of 7:42 and Katie McKay was 16th with a time of 8:28.

Well done to everyone who took part.  The full results are available at this link.


Norwich Union International

Two of our athletes were competing at this event on Saturday 26th of January at the Kelvin Hall.

David Martin was 2nd in the 400m 2014 select race with a time of 49.36s.

Chris Baillie set his 2nd PB in a fortnight in the 60m Hurdles when finishing 3rd as a guest with a time of 7.74s.

The full results are available at this link.


Rebecca Riches

An article about Rebecca appeared in the Helensburgh Advertiser on the 24th of January.  It can be viewed at this link.


Norwich Union International

Craig PickeringBrian Donaldson has a large number of limited view tickets for the International at the Kelvin Hall on Saturday the 26th of January.

VP-Glasgow will be represented by Chris Baillie in the 60m Hurdles as he competes once again with Allan Scott.  Craig Pickering will be in action again this year and he'll be looking to improve on last years performance in the 60m.

If you would like to go, you can contact Brian by phone or e-mail.

Brian Donaldson
Athletics Coach and Development Officer
Sport and Events,
Culture and Sport Glasgow

e-mail: brian.donaldson@csglasgow.org
Tel:   +44 (0)141 287 4725


Club Road Race

The 3rd in the winter series started and finished at Scotstoun.  The juniors competed over the short two and the seniors over an extended course.

Place: Name: Time: Stuart Ross
     
1st   U17 Stuart Ross 10:05
2nd  U13 Max Aitchison 10:15
3rd   U15 Hugh Mackenzie 10:55
4th   U15 Paul MacFarlane 11:12
5th   U15 Lewis Wilson 11:25
6th   U13 Fraser Barbour 11:44
7th   U13 Findlay Parker 11:55
8th   U15 Jax Thoirs 13:10
9th   U13 Iona Wilson 13:17
10th   U13 Angus Neilson 21:38  AWOL

 

Place: Name: Time: Martin Hayes
     
1st Martin Hayes 14:50
2nd Derek Gibb 14:59
3rd   Vet Charlie Murray 16:46
4th Colin Brown 17:21
5th Allan Hamilton 18:11
6th Henry Wong 18:15
7th   U17 Jamie McMillan 18:20
8th   Vet Kenny McVey 18:41
9th Philip Moride 21:10

Scottish Closed Championships - Day 2

Jo MoultrieThe second day of the Championships brought more success for VP-Glasgow Athletes.  It was especially pleasing to see Chris Baillie back in action after a long period of injury.

Josephine Moultrie was 2nd in the final of the 3000m with a time of 19:19.63 ahead of her team-mates Susan Finch who finished 3rd with a time of 10:26.16 and Rebecca Finch who was 4th with a time of 10:26.16.

Suzanne Begg was 3rd in the final of the 200m with a time of 26.06s.

Sean Fontana was 4th in the final of the 3000m with a time of 8:59.38.

Chris Baillie was 2nd in the final of the 60m Hurdles with a time of 7.79s ahead of Neale Kelly who was 3rd with a time of 8.38 and Calum Innes who was 4th with a time of 8.46s.

Chris BaillieAlyssa Fullelove was 1st in the final of the 60m Hurdles with a time of 8.56s while Erin Leggate was 4th with a time of 9.60s and Heather Rankine was 5th with a time of 9.65s.

Jennifer Graham was 3rd in the final of the Pole Vault with a height of 3.60m ahead of her team-mates Courtney MacGuire who was 5th with a height of 3.30m and Eilidh Dorrian who was 6th with a height of 3.30m.

Claire Cameron was 4th in the final of the Shot Putt with a distance of 10.28m.

The full results are available at this link.


West District Championships - Day 2

Sarah GrayVP-Glasgow athletes were thin on the ground at the second day of the West Districts at the Kelvin Hall.

Chloe Lambert was 2nd in the final of the U15 200m with a time of 26.97.

Sarah Gray was 2nd in the final of the U15 High Jump with a height of 1.56m.

Augusta Carman was 3rd in the final of the 60m Hurdles with a time of 9.72s.

Deborah Hannah was 3rd in the final of the U15 800m with a time of 2:29.22.

Hollie Young was 2nd in the final of the U17 800m with a time of 2:20.06, just ahead of her team-mate Rhian Dawes who finished 3rd with a time of 2:20.09.

The full results are available at this link.


Scottish Closed Championships - Day 1

Erin LeggateA good return for our efforts as several VP-Glasgow athletes collected medals on the first day of the closed championships.

Erin Leggate was 1st in the High Jump with a height of 1.75m, ahead of her team-mate Hazel Blair who was 3rd with a height of 1.60m.

Sean Fontana was 6th in the final of the 1500m with a time of 4:13.60.

Rebecca Finch was 2nd in the final of the 1500m with a time of 4:57.47.

Calum Innes was 2nd in the final of the 60m with a time of 7.12s, just ahead of his team-mate David Clark who finished 4th in a time of 7.16.

Fraser Gibson was 3rd in the Pole Vault with a height of 4.00m, ahead of his team-mate Jamie Sinclair who was 5th with a height of 3.80m.

The full results for Saturday are available at this link.


Previous versions of the news page are archived below.

Jun - Jul - 2005. Aug - Sep - 2005. Oct - Nov - 2005.
Nov - Dec - 2005 Dec - Jan - 2006 Jan - Feb - 2006
Feb - Mar - 2006 March 2006 April 2006
May 2006 June 2006 July2006
August 2006 September 2006 November 2006
January 2007 February 2007 March 2007
Mar - Apr 2007 May 2007 June 2007
July 2007 August 2007 September 2007
November 2007 December 2007 February 2008

  Visitors since March 2005.

 
site maintained by gordon@vp-glasgow.com