News Page
 
Ctrl + F5 for latest version.
 

New Members
Information for new members.
 
>>>More Info
 

Athletics Links
Links to all the important Athletic sites.
 
>>>More Info
 

Power Of Ten
Check out the latest performance rankings.
 
>>>More Info
 

Concentration Game
Try out our interactive game.
 
>>>More Info
 

 
  Link to achilles heel website

| Message Board | Contact VP-Glasgow |Calendar |

 
 

Road Running

Calderglen 3k.Trail Race.
Friday 24-6-11.
East Kilbride.
Callum McCormack 15th. 1stU13. 12:51.Jaqui Thompson

Brian Goodwin 10k.
Friday 24-6-11.
Pollok Park.
Jaqui Thompson 27th. 1stLady. 38:32.

Strathclyde 5k. Park Run.
Saturday 25-6-11.
Ralph Connolly 4th. 2ndV45. 18:36. (PB).

Dunfermline Half Marathon.
Sunday 26-6-11.
Susan Partrage 11th. 1stLady. 1:16.26.
Clair Thompson 74th. 1:32.54.
Barry Stewart 95th. !:36.16.
Susan Finch 96th. 1:36.38.
2nd. Team.
Scottish H.M. Championships.
S.Partrage. C.Thompson. S.Finch.

European Triathlon Championships.Susan Partridge
Spain.
Marc Austin 13th. (1st. GB.)
12th. Fastest5k. Leg 17:05.

SVHC. 5k. Championships.
Wednesday 29-6-11.
Clydebank.
Alex Potter 9th. 5thV50. 18:11.
Jaqui Thomson 11th. 2nd.LV45. 18:27.
Joe Doyle 16th. 3rdV55. 19:11.
Kenny McVey 27th. 2ndV60. 20:44.

Glasgow 5k. Park Run.
Saturday 2-7-11.
Ralph Connolly 9th. 2ndV45. 18:28. (PB).
Jaqui Thomson 13th. 1stLady. 18:46 (PB).

Kenny McVey

 

 

UKWAL  Wigan 3 July
 
Despite having been woken by the hotel fire alarm twice on Saturday night, our Womens UK league excelled themselves on Sunday by finishing second in the match and raising our overall position to third.  One of the highlights was Rachels PB in the Hammer but everyone will remember it as the Chloe Lambertday Chloe beat Jenny Meadows in the 200m

Our Sprint Squad were superb with Chloe and Caroline getting us second place in the A and B string  100m and then both going one place better by winning their 200m races with Chloe beating the home clubs Jenny Meadows.    In the A string 400m, Erin also lined up against Jenny Meadows and not only finished a close second,  was closing her down in the last 50m.  Sarah had a very strong run to win the B string.  Jane was our only representative in the hurdles and had a good run to finish seventh.

Because of call-offs and injury, our jumps squad was a bit depleted but we still managed good points with Jane and Elayne second and fifth in the Long Jump, Elayne and Jen sixth and fourth in the Triple Jump, Jane and Kirsty sixth and third in the High Jump and Jen second in the Pole Vault.

We werent able to cover all middle distance events but did score very good points with Asiling and Rhian first and second in the 800m and two second places courtesy of Hollie and Rhian in the 1500m.  Aisling volunteered to do her warm down in the 3000m (in her trainers) and was a respectable fifth thanks Aisling.

As usual , Rachel Hunterour thrower were brilliant contributing 62 points to our overall total.   Rachel and Stacey won A and B string Hammer as did Kirsty and Rachel in the Shot.  Stacey and Claire were third and first in the Discus with Aileen and Elayne second and third in the Javelin.
With so many good sprinters no-one could touch us in the 4x100 relay where we led the whole way.  The Wigan challenge never materialised in the 4x400.  Aisling led us off coming home just behind the City of Portsmouth runner. Sarah brought us up to first place and handed over to Hollie.  City of Portsmouth just had the edge when Erin took over but she stormed round and brought the team home with a comfortable three second lead over Portsmouth.

It was a great day with some exceptional performances. Full results are here.  Rachel won the Points Princess tiara for her two event maximum score of 18 and Chloe won the Athlete of the Match for her amazing win in the 200m.  Thanks to the officials; Ann, Bob, Pam, Magnus, Liz and Donald who contributed 20 officials points to our total.  The result has put us back in contention for promotion. All  we have to beat both  Harrow and Havering Mayersbrook at Grangemouth next month.   We can do it.

Sandra Branney

 

 

Young Athletes League
 
The third and final match of the Young Athletes League took place at Grangemouth Stadium on Sunday 26th June. VP-GlasgowJohn McCall came 7th in the match and 7th in the League.
 
For the U17 women, Eilidh McEvilly won both the 80m Hurdles, in 12.61s, and the High Jump clearing 1.60m and came 3rd in the Long Jump with 4.73m. Megan Heafey was 3rd in the Javelin, throwing 21.51m.
 
For the U17 men, John McCall was 1st in the 100m Hurdles with 13.98s (Grade 2 performance) and Patrick Bowman was 3rd in the B race with 18.40s. John was also 2nd in the 200m with 23.62s and Patrick was also 2nd B in the Long Jump clearing 5.31m (Michael Murray 5.33m A String). Lewis Boyle was 2nd in the 800m with 2:03.51.
 
In the U15 girls, Katie Kennedy won the High Jump clearing 1.51m (Grade 2 performance) and Mariana Denton was 2nd B with 1.40m. Gillian Black was 3rd in the 800m with 5:05.16 and Anya Morrison was 1st B in 5:20.31. Lauren Murray was 3rd in the B 200m with 29.43s (Sophie Coghill 28.82s A race).
For the U15 boys,Robyn Connolly Patrick Clark was 2nd in the High Jump clearing 1.60m and 3rd in the A 100m with 12.52s. Scott MacKay was 3rd A in the 1500m with 4:44.41 and Craig Jardine was 3rd B with 4:52.08. Liam Turner was 3rd in the A 400m with 57.91s. Liam was also 3rd in the 800m with 2:10.93 and Euan Urquhart was 1st B in 2:13.22. Calum Wray was 3rd in the A in the 80m Hurdles with 14.00s
 
In the U13girls, Robyn Connolly was 3rd in the 800m with 2:28.00 (Grade 1 performance).
 
For the U13 boys, James Stewart was 1st in the B 75m Hurdles with 14.50s and 3rd B in the Long Jump with 3.84m (Daniel Sinclair 4.04m A String). Ewan Rae was 2nd B in the 1500m with 5:17.11 (Aidan Johnson 5:06.94 A String). Adam Brady was 3rd B in the 800m with 2:44.06 (Andrew Moreland 2:34.95 A string).
 
Lynn McGarry

 

 
Alan Sisson Dunbar

Athlete, broadcaster and journalist;

Born: February 26, 1934; Died: July 1, 2011.

Alan Dunbar, who has died aged 77 after a long illness, was a former athlete and drama lecturer who went on to become a successful journalist and broadcaster.

He was a man of many parts and sometimes conflicting roles. Luminaries from all realms of his life were present at his self-planned funeral at an Edinburgh hotel, the first ever held there, and heard tributes from family, to whom he was devoted, and former colleagues.1957 4 x 110 Relay Champions, from the left, Ronnie Whitelock, Bobby Quinn, John McIsaac and Alan Dunbar.

Winner of the Scottish 100 yards title in 1955 and 1956 after earning his full blue at Glasgow University in 1954, Mr Dunbar had an unorthodox flappy arm action which was certainly eye-catching but for whatever reason, possibly his bad luck with muscle injuries, he was still overlooked for the 1956 Melbourne Olympic Games by the British selectors.

Mr Dunbar even defied the head of drama at the Royal Scottish Academy of Music and Drama to run in the Scottish Championships in 1955 when the college graduation clashed with the event.

Originally from Stranraer, where he won the Scottish junior 100 yards titles in 1951 and 1952, the year he also captured the AAA junior crown, Mr Dunbar went on to represent Scotland in the 1958 Empire Games in Cardiff, winning his first round heat before going out in the second round.

A member for many years of the legendary sprint team of Glasgow club Victoria Park AC, who monopolised the Scottish 4x100 metres relay championship throughout the 1950s, he amassed trophies galore. Yet he was certainly not someone who let his running do the talking.

In 1957 he withdrew from the final of the national 220 yards at New Meadowbank in Edinburgh (the forerunner of the 1970 Commonwealth Games stadium) in protest at the condition of the then cinder track and he later organised an unsuccessful petition, backed by abound 50 athletes, against further use of the venue for Scottish championships.  No wonder one headline described him as the Stormy Petrel of the Track.

His1958 4 x 110 Relay Champions, Graham Turner, Alan Dunbar, Ian Halliday and Alistair Ballantyne. transition to broadcaster and sportswriter was a natural one when he hung up his spikes in 1961 and became the voice of athletics on Radio Clyde and the scourge of the Scottish selectors as a fearless and regular contributor to the Evening Citizen and The Scotsman.

Mr Dunbar was one of a loyal and dwindling band of reporters who covered the sport week in, week out, no matter the weather and even when illness severely hampered his mobility.

In tandem with his media work, he also continued his career in drama, lecturing at Langside College in Glasgow from 1956 to 1963 and, until 1971, at the citys Central College of Commerce.

Moving to Edinburgh he changed to communication at the then Napier College and eight years later became a much esteemed senior lecturer in communication at Queen Margaret College, a post he held for the next 10 years.

A period of illness persuaded him to retire but he soon began branching out, accepting an invitation to become a guest director at Edinburgh Festival Fringe.  For the next 20 years he was a permanent member of staff of Edinburgh Acting School, directing many shows with, according to principal Anna Finline, great enthusiasm, expertise and intellect.

It was typical of the man that he directed his final stage exit.

He is survived by Margaret, his wife of over 50 years; two daughters, Stephanie and Sara; two sons, Jonathan and Alan; and two granddaughters Georgia and Bryony. 

 

 

Scottish Athletics League
 
The third match out of four in the Mens League took place on Sunday 19th June at Scotstoun Stadium. VP-Glasgows men finished a comfortable 4th in the match and stand 4th in the League overall. Jax Thoirs
 
John McCafferty won the Discus with 40.53m and the Hammer with 38.16m and was 2nd in the Shot with an equal 1st putt of 11.62m.

There were full points in the Pole Vault with Jax Thoirs clearing 4.00m to win and Sam Adams clearing 3.60m to win the B string; and more full points in the 400m Hurdles which David Martin won in 52.13s and Martin Hayes was 1st B in 58.39s. David was also 3rd in the 200m in 21.64s and Martin was also 3rd in the 3000m Steeple Chase in 9:52.82 whilst Ethan Sloan-Dennison was 2nd B in 10:09.93. Robert Frost was 3rd A in the 100m with 11.22s. Steven Beattie was 3rd in the 110m Hurdles in 16.44s, 3rd A in the Long Jump clearing 6.21m and 2nd B in the Discus with 25.93m.

Sean Fontana was 3rd B in the 1500m with 4:15.87 (Derek Gibb 4:09.14 A string). Sean was also 3rd B in the 800m with 1:58.88 (Allan Ramsay 1:57.17 A string). Andrew Torrie was 3rd B in the Javelin with 34.89m (James MacMaster 41.83m A string).
The relay team of Allan Ramsay, Sean Fontana, Derek Gibb and David Martin was 2nd in the 4 x 400m in 3:25.75.
 
Lynn McGarry

 

 

Glasgow Athletics Association Metric Mile Meet
 
The Glasgow Milers Meet took place at Scotstoun on Friday 17th June. The purpose of this series of meetings is to provide paced races at a range of levels to help athletes achieve PBs and indeed there were some impressive PBs produced by VP-Glasgow athletes:
 
In the 800m:Liam Turner
Max Aitchison (U17) 1:56.35
Lewis Boyle (U17) 1:59.95
Marc Rooney (U17) 2:05.12
Josephine Moultrie (U23) 2:07.31
Liam Turner (U15) 2:07.91
Euan Urquhart (U15) 2:12.70
Fraser Glass (U15) 2:13.96
Kieron Rafferty (U17) 2:15.43
Craig Jardine (U15) 2:21.15
Anya Morrison (U15) 2:31.27
Melanie Chiswell (U15) 2:31.86
 
In the 3000m:
Ben Stafford (U20) 9:22.97
 
There was also a SB for Sean Fontana of 1:58.01 in the 800m, and for Sarah Potter (U20) another sub10 in the 3000m of 9:58.22.
 
Lynn McGarry

 

 

Scottish Schools Track and Field
 
Scottish Schools Track and Field took place on Friday and Saturday the 10th and 11th June. Several VP-Glasgow athletes, competing for their respective schools, finished in the top three.
 
Two athletes won double gold: Max Aitchison was 1st in the (U17) 1500m with 4:05.02 and 1st in the 3000m with 8:52.33, and Chris Barnes was 1st in the (O17) Shot and Discus with 12.54m and 39.78m respectively.Sarah Potter
 
Eilidh McEvilly and Euan Urquhart also won two medals. Eilidh was 1st in the (U17) 80m Hurdles with 12.01s and 2nd in the Shot with 9.82m. Euan was 1st in the (U14) Long Jump, clearing 5.15m and 3rd in the 800m with 2:13.89.
 
Other gold medalists were: Sarah Potter (O17) 3000m, 9:57.84; Chloe Lambert (O17) 100m, 12.30s; John McCall (U17) 100m Hurdles, 13.90s; Sam Adams (U17) Pole Vault, 4.00m.
 
There were two medals also for Rachel Whittle and Katie Ord. Rachel was 2nd in the (O17) 200m with 26.0s and 3rd in the 100m with 12.77s. Katie was 2nd in the (U15) Shot with 8.96m and 3rd in the Discus throwing 20.31m.
 
Other silver medalists were: Lewis Boyle (U17) 1500m, 4:14.13; John Mulhern (O17) 400m Hurdles, 59.90s; Gillian Black (U14) 1500m, 5:00.63; Calum Wray (U14) 80m Hurdles, 12.80s; Scott MacKay (U14) 1500m, 4:37.63.
 
Bronze medalists were: Liam Turner (U15) 400m, 56.87s; Katie Kennedy (U15) HJ, 1.55m; Erin Crichton (U14) HJ, 1.40m; Amy McLellan (O17) 1500m 5:45.48.
 
Lynn McGarry

 

 

Scottish Womens Athletic League
 
The third match of the Womens League took place at Meadowbank Stadium on Sunday 19th June. VP-Glasows women came 8th.Jo Moultrie
 
For the Senior women, Erin Leggate was 2nd in the 400m with an excellent PB of 55.67s and Sarah Smith was 2nd in the B race with 59.07s. Josephine Moultrie was 2nd in the 1500m with 4:29.01.
Kirsty Barr won the Triple Jump with 10.87m and Jane Scott was 3rd in the Long Jump clearing 4.98m. Stacey Wilson was 3rd in the Discus throwing 36.21m and Claire Cameron was 1st B with 32.59m. Ieva Kilmavicute was 2nd B in the Javelin throwing 17.04m and Megan Heafey (U17), competing as a Senior, threw 18.03m to come 6th in the A string. Ieva was also 3rd B in the Shot with 7.65m (Stacey Wilson 10.91m, A string).
 
For the U17s, Mhairi Hendry was 2nd A in the 800m with a PB of 2:15.30 and Juliet Gold was 3rd in the B 200m with a PB of 27.31s (Kim Creechan 27.18s, A race).
 
In the U15s Abbie McFarlane was 3rd in the A 200m with 28.09s (w+1.2), which was the same time as Sophie Coghill ran in the B race (w+3.8).
 
Lynn McGarry

 

 

Road Running

Sunbeam Nursary 10k.Gerry Craig
Saturday 2-6-11.
Castle Toward. Dunoon.
Kenny McVey 6th. 3rdVet. 44:31.

Vale Of Leven 10k.
Sunday 12-6-11.
Balloch.
Gerry Craig 27th. 8thV40. 36:55.
Alex Potter 30th. 2ndV50. 37:02.
Barry Stewart 41st. 38:03.
Duncan Thomson 48th. 14thV40. 38:39.
Ralph Connoly 60th. 17thV40. 39:12.
Mark Ashby 68th. 6thV50. 39:38.
Chris Sheridan 131st. 42:37.

Glasgow 5k. Park Run.
Saturday 18-6-11.
Ralph Connoly 6th. 2ndV45. 18:54.

Kenny McVey

 

 

Central and South of Scotland Athletics League.
 
The second match of the Central and South of Scotland Athletics League took place at Grangemouth Stadium on Sunday 5th June. VP-Glasgow was again 6th, maintaining overall 6th position in the League.
 
For the U17 Kim Creechanwomen, the relay team of Juliet Gold, Eilidh McEvilly, Kim Creechan and Evelyn Bryce won the 4 x 100m in 53.2s. There were full points in the Discus: Eilidh McEvilly winning with 23.64m and Evelyn Bryce 1st B with 17.17m. Evelyn was also 2nd in the 80m Hurdles with 15.0s. There were also full points in the Shot: Eilidh McEvilly winning with 9.12m and Kim Creechan 1st B with 6.56m. Kim was also 3rd in the 200m with 28.2s and Juliet Gold was 3rd B in 28.4s. Danielle Beattie was 3rd in the 1500m with 5:17.0.
 
In the U13 boys, Jamie MacKinnon won the 1500m with 4:58.7 and Simon Fraser was 3rd B with 5:48.5. James Stewart was 2nd in the High Jump clearing 1.33m and Jamie MacKinnon was 3rd B jumping 1.00m. Josh Cairns was 2nd B in the 75m Hurdles in 17.4s (James Stewart, 16.3, A string).
 
In the U15 girls, Caroline MacKinnon was 2nd in the 75m Hurdles in 13.4s and Nicole Tucker was 2nd B with 14.5s. Katie Ord was 2nd in the Shot with 8.04m and 2nd in the Javelin with 18.31m, while Nicole Tucker was 3rd B with 9.52m. Gillian Black was 2nd in the 1500m with 5:07.8 and Sophie Coghill was 3rd B in the 200m with 28.8s.
 
In the U15 boys, Euan Urquhart was 2nd in the 1500m with 4:43.6s and Craig Jardine was 2nd B with 4:55.2. Euan was also 2nd in the Long Jump clearing 5.18m. Innes MacKay was 3rd B in the 80m Hurdles in 18.5s (Nathan Merchant, 16.7s, A string).
 
ForJamie MacMaster the U11 girls, the relay team of Amber Jardine, Erin Ross, Monica Blair and Nerea Rodero was 2nd in the 4 x 100m with 67.5s. Adrienne Murray was 1st B in the 600m with 2:09.7 (Monica Blair, 2:09.2, A string). Amber Jardine was 3rd B in the Long Jump with 2.71m (Sophie Jordan 2.86m A String). Nerea Rodero was 3rd B in the 150m with 25.6s (Erin Ross, 24.8s, A string).
 
In the U13 girls, Jennifer Ord was 2nd in the Shot with 6.98m, Holly Little was 3rd in the 1200m in 4:09.5 and Erin Halliday was 2nd B in the 70m Hurdles with 15.0s.
 
In the Masters men, Derek Watson was 2nd A in the 1500m with 4:43.9 and Joe Doyle was 3rd B in 5:28.3. Derek was also 3rd A in the 200m with 26.50s.
 
For the Senior men, James McMaster won the Javelin with 42.07 and Steven Beattie was 3rd A in the Long Jump with 6.23m.
 
For the Senior women, Kirsty Yates won the Shot with 12.65m and won the 100m Hurdles in 19.7s (though admittedly against no competition!).
 
Lynn McGarry

 

 

British Athletics League

The first match ofStuart Ross the British Athletics League took place over the weekend of the 4th and 5th June. Several VP-Glasgow athletes took part as members of Glasgow City AC, which, at the end of their first season in the League last year, moved up to compete this season in Division 3. Glasgow City AC won this first match at Scotstoun Stadium comfortably, raising the hope of another possible promotion this season on present form.

Jax Thoirs and Jamie Sinclair took full points in the Pole Vault, with Jax 1st clearing 4.90m and Jamie 1st B clearing 4.40m.  Stuart Ross was 2nd A in the 1500m with 4:02.82 and Sean Fontana was 2nd B in 4:07.48. David Martin was 2nd in the 400m Hurdles in 52.18s and Martin Hayes was 3rd B in 56.84s. Neale Kelly was 2nd A in the 110m Hurdles in 16:50s.  Danny Cairns was 2nd B in the 200m in 23.01s and 3rd B in the 100m in 11.89s (both in a headwind). Ray Bobrownicki was 1st B (2nd overall) in the High Jump clearing 2.05m.  Martin Hayes was 2nd B in the 800m in 2:00.48.

 Lynn McGarry

 

 
Track Closure
 
Staff at Scotstoun have announced the closure of the track on Tuesday the 14th of June.  The track has been booked for an event from 1830 till 2100 hrs.

Unless you are told of alternative arrangements by your coach, training will have been cancelled.
 

 

UKWAL   4 June 2011  Copthall
 
The Senior team travelled to Copthall for the first of the three UKWAL matches.   Because of work commitments, exams etc, it was a much quieter than usual bus which left Glasgow on Friday morning.  The rest of the team were flying down from Glasgow and Edinburgh either later that day or early on Saturday morning.  Fortunately there were no ash clouds and the Easyjet flights all left and landed on time.  Everyone, except Jen who flew down early Saturday morning, was there for the team meeting later that night where we welcomed our new Higher Claim athletes Caroline George, Rachel Hunter and Aileen Rennie from Ayr Seaforth.  Michelle Durbidge from Montrose, and a Secondary Higher Claim athlete, Fiona Gentles, from Springburn Harriers.  We had four late call offs in the three days before the match so there was a bit of negotiation at the meeting.

By the time Rhian Daweswe got to the Stadium it was a beautiful sunny day but quite windy.  The stadium is just next to the motorway junction but coaches have to go round the block through some narrow streets so it took an extra 10mins or so to reach the stadium entrance.  We made it in plenty of time to get the declarations in but before the numbers arrived. 

With it being a joint BAL/UKWAL match there was a lot going on and a really good atmosphere during the day.  Our sprinters, Caroline, Rachel W, and Erin scored good individual points.  Carolines second place in the A 100m was particularly impressive .  An athlete was disqualified and refused to leave the track.  It took ten minutes to sort out the problem but Caroline showed great maturity and didnt let it affect her race.   Jen stepped in to cover the B 100m but we were without a B 400m runner.   Kerry  ran two solid races in the 100mH and 400mH with Fiona warming up for her Steeplechase in the B 400mH

Erin and Rhian covered the 800m and 1500m and were well placed in both events and Fiona was a solid third in the Steeplechase.  Unfortunately we didnt have cover for the 3000m.
We were lacking a bit in the jumps though Jen, as usual, got maximum points in the Pole Vault.  She covered A String Long Jump , Kerry covered A string Triple Jump  and Rachel W got us good points in the High Jump.

Our throwers were nothing short of magnificent contributing 64 points.  Rachel H and Stacey were first and second in the Hammer as were Michelle and Stacey in the Discus.  Aileen and Paula were fourth and first in the Javelin with Michelle and Rachel H scoring full points in the Shot while a few feet away, in the mens High Jump, the Belgrave athlete not only broke the division record he broke the St Lucia national record.  Despite all this activity close by, they didnt allow it to interfere with their performance.

Despite being short of sprinters, with our middle distance runners and a thrower contributing, we managed sixth place in both relays. In the end we finished fifth overall but were only ten points behind third place Havering Mayersbrook. An excellent result for such a small team.  Full  results are at this link.  Despite only doing two events, Stacey again won the Points Princess just ahead of Erin and Rachel H.  Rhian won the athlete of the match for a brilliant 800m where she managed to run down two athletes in the last 20 metres to finish second. 

Saturday  was a great team effort and definitely one of the best matches I have ever been at.   With the distance and being a Saturday it was always going to be difficult.  Last year TVH were fifth in the second match and recovered sufficiently to get promoted to Division one so with a good turnout at Wigan and Grangemouth we can still do it. 
 
Thanks to everyone and especially those who covered extra events. Thanks also to Donald Wilson for getting us such a good deal at the hotel in Luton.  Everyone was impressed.  
 
Sandra Branney

 

 

Road Running Results

Dumbarton 10k.
Thursday 2-6-11.
Mark Ashby 43rd. 2ndV50. 37:16.Kenny McVey
Alex Potter 56th. 7thV50. 37:53.
Barry Stewart 65th. 38:14.
Duncan Thomson 82nd. 25thV40. 39:06.
Ralph Connolly 83rd. 26thV40. 39:09.
Jaqui Thomson 84th. 4thLV35. 9:11.
Louise Warren 139th. 41:25.
Alison Kerr 172nd. 13thLV35. 42:20.

Frank Sinclair 10k.
Saturday 4-6-11.
Greenock.
Kenny McVey 21st. 44:07.

Glasgow 5k Park Run.
Saturday 4-6-11.
Alistair Douglas 8th. 1stV50. 18:44.

Greaves Sports 10k.
Sunday 5-6-11.
Rouken Glen Park.
Jaqui Thomson 17th. 3rdLady. 39:31.

Kenny McVey

 

 

Endurance Workshop

See below, an e-mail from Glasgow Life, if available, please contact Brian directly.

Dear All,

I am wondering if the Club can assist at the Endurance workshop dya being held in Scotstoun Stadium on Saturday 19th june 2011.

SAL are organising the day and have asked for the following assistance.

1. People to meet and Greet the speakers at the Airport and transfer to the accommodation.
2. People to meet and greet at the Stadium on the day. Assdistiong with administration, te/coffee provision etc
3. Athletes who will take some of the participants out for runs.
If you know of anyone please forward their contact details to me or Mark Pollard.

Brian Brian Donaldson
Athletics Development Officer
Glasgow Sport
+44 141 287 4725 (Tel)
+44 141 287 3558 (Fax)
brian.donaldson@glasgowlife.org.uk

 

 

Scottish Athletics League
 
The second match of the Mens League took place at Grangemouth Stadium on Sunday 22nd May. VP-Glasgow was 6th in the match and are 6th in the League.

Sam AdamsJamie Sinclair and Jamie Sinclair both cleared 4.10m in the Pole Vault and were 1st A and B respectively.

Neale Kelly was 1st A in the 110m Hurdles in 16.02s and Steven Beattie was 1st overall, running in the B race, with 15.87s. Steven was also 2nd A in the Long Jump clearing 6.58m and 2nd A in the Javelin throwing 45.46m, whilst Martin Hayes was 2nd B throwing 35.58m. Martin was also 2nd in the 400m Hurdles with 57.95s and 3rd in the Triple Jump, clearing 11.38m.

Danny Cairns was 2nd in the 100m with 11.13s and Robert frost was 1st B with 11.21s.Danny was also was 3rd in the 200m in 22.88s and Stuart Laing was 3rd B with 23.60s.

Ethan Sloan-Dennison was 3rd in the 3000m Steeplechase in 10:28.15 (U17 points were non-counting).

The 4 x 100m relay team of Danny Cairns, Robert Frost, Stuart Laing and Steven Beattie was 3rd in 45.47s.
 
Lynn McGarry

 

 

Scottish Womens Athletic League

The second match of the Womens League took place at Meadowbank Stadium on Sunday 22nd May. VP-Glasgows team was 8th.Erin Leggate

For the Senior women, Erin Leggate won the 400m in 57.93s and the 200m in 25.66s. Jennifer Mathieson won the Pole Vault clearing 3.10m. Stacey Wilson was 2nd in the Discus with 33.92m and Ieva Klimaviciute was 2nd B with 23.06m. Stacey was also 3rd in the Hammer with 47.32m and 3rd in the Shot with 10.75m. Danielle Brown was 3rd in the 1500m with 4:59.67.

For the U17s, Kim Creechan was 2nd in the 300m with 43.65s. Mhairi Hendry was 2nd in the 800m with 2:25.83. Juliet Gold was 3rd B in the Shot Putt with 6.07m (Megan Heafey, 6.65m, A string) and 3rd B in the 200m with 27.95s (Kim Creechan, 27.23s, A string). Megan Heafey was also 2nd in the Javelin with 22.75m and Jenny Lee Tsui was 3rd B throwing 18.94m.

For the U15s Katie Ord was 2nd in the Shot with 8.95m. Millie Boyle was 2nd B in the 1500m with 5:32.99 (Anya Morrison, 5:29.24, A string).

Lynn McGarry

 

 
Helensburgh 10k.
Thursday 19-5-11.
Alex Potter 55th. 3rdV50. 37:19.
Barry Stewart 71st. 37:47.
Mark Ashby 81st. 8thV50. 38:28.
Ralph Connolly 103rd. 29thV40. 39:19.
Duncan Thomson 108th. 30thV40. 39:33.
Alison Kerr 138th. 8thLV35. 41:02.Mark Ashby
Edinburgh Marathon Festival.
3k. Junior Run.
Saturday 21-5-11.
Robyn Connolly 3rd. 1stGirl. 11:49.
Glasgow 5k. Park Run.
Saturday 21-5-11.
Jaqui Thomson 14th. 1stLady. 19:12.
Christy Bloss 281st, 10thJW14. 29:46.
Clydebank 10k.
Thursday 26-5-11.
Mark Ashby 43rd. 4thV50. 37:09.
Alex Potter 52nd. 6thV50. 37:49.
Ralph Connolly. 84th. 28thV40. 39:16.
Alison Kerr. 128th. 10thLV35. 41:00.
Glasgow 5k Park Run.
Saturday 28-5-11.
Ralph Connolly 21st. 3rdV45. 19:05.

Kenny McVey

 

 

Brooks, Soleus and Achilles HeelJimmy Lynch Small - Track Night
 
On Thursday the 12th of May, we hosted a special Track Night at Scotstoun when we were joined by representatives from Brooks, Soleus, Powerade and of course Katie from Achiles Heel.

Everyone seemed to enjoy the visit and Brooks and Soleus were delighted with the numbers taking part in the "Soleus Perfect Pace Challenge".

Bearing in mind that the challenge was to reproduce two identical 400m times at whatever pace you were comfortable with, the winner on the night was Jimmy Lynch Small with times of 1:43.65 and 1:43.66.

Congratulations to Jimmy, he received a supply of Powerade and a Soleus watch.

 


Previous versions of the news page are archived below.

Jun - Jul - 2005. Aug - Sep - 2005. Oct - Nov - 2005.
Nov - Dec - 2005 Dec - Jan - 2006 Jan - Feb - 2006
Feb - Mar - 2006 March 2006 April 2006
May 2006 June 2006 July2006
August 2006 September 2006 November 2006
January 2007 February 2007 March 2007
Mar - Apr 2007 May 2007 June 2007
July 2007 August 2007 September 2007
November 2007 December 2007 February 2008
March 2008 June 2008 August 2008
October 2008 November 2008 January 2009
February 2009 April 2009 June 2009
July 2009 October 2009 November 2009
January 2010 February 2010 March 2010
April 2010 May 2010 July 2010
September 2010 October 2010 November 2010
February 2011 March 2011 April 2011
June 2011    

  Visitors since March 2005.

 

site maintained by gordon@vp-glasgow.com