DHTML Menu, (c)2004 Apycom Victoria Park Amateur Athletic Club

News

Jigsaw Puzzles
A little challenge for idle hands.

>> more info

Links to all of the important Athletic sites.

>> more info

The personal best performances by our Junior athletes.

>> more info

Try out our interactive game.

>> more info
 

 NEWS

Sprint and Middle Distance Workshop

Sunday 1st of October 11am till 2pm.  Presented by Eric Simpson (Staff Event Coach for Sprints & Hurdles).

All U17, U20, Senior & their coaches and interested parents are invited to attend a workshop in the Pavilion at Scotstoun Showground on Sunday morning.

The theme of the workshop will be aimed at the training and lifestyle requirements needed to take an athlete to international level.

The format of the event will be a mix of theory and practical, with the appropriate hand outs being available on the day.

This is an opportunity to hear and learn from one of Scotland's most experienced coaches.

Eric has coached athletes from Club level to Olympic and Commonwealth Games qualifying standard over a period of more than 20 years.


 

The 2 Ferries Road Race

Kenny McVey was the only hardy soul to travel to Fort William to tackle the Two Ferries Road Race on Saturday the 16th of September.

Kenny completed the 10.8 mile course in a time of 72:40 minutes.  He was 14th overall and the 2nd Vet home.

Gerry CraigCity of Stirling 10k

Gerry Craig took part in the Stirling 10k on Sunday 17th September.  He finished in 18th place with a time of 35 mins 47 secs.  No other Victoria Park runners took part.  This is a picture (right) of Gerry suffering at the 9.5k marker.

Robin Hood Marathon

Duncan Thomson was Victoria Parks sole representative at the Robin Hood Marathon around Nottingham on the 9th of September.  He finished in 103rd place with a time of 3 hours 16 minutes and 18 seconds.


 

The 2006 Club Championships - Sunday 17th September

Gillian and Aisling in the 300mThe Championships took place at Scotstoun in poor weather but it failed to dampen the spirits of our athletes.

Some excellent PB's were achieved in a very friendly and sporting occasion.  The atmosphere and our bank balance were greatly enhanced by the presence of our neighbours, City Of Glasgow AC.

The winner of the U11 girls pentathlon was Eilidh McEvilly who won the 100m in a time of 15.0s.  Rosie Thoirs was 2nd and Iona Wilson was 3rd.

Findlay ParkerFraser Barbour won the U11 boys pentathlon.  His best performance was winning the 800m in a time of 2:57.4.  Steven Thistleton was 2nd by finishing only 1 point behind Fraser and Robbie Pollok was 3rd and only 1 point behind Steven.  A very close competition.

Sarah Gray was 1st in the U13 girls pentathlon while winning the 100m in a time of 14.5s and the high jump with a height of 1.35m.  Caitlin Welsh was 2nd and Eilidh Clark was 3rd.

Paul MacFarlane won the U13 boys pentathlon with excellent runs in the 800m and 1500m, but it was in winning the High Jump event that gave him the 1 point margin over his arch rival Max Aitchison who finished in 2nd place overall.  Grant McConnachie finished in 3rd place.

Katie Riches winning the hurdlesGillian MacFarlane won the U15 girls pentathlon while achieving excellent performances in the sprints.  Her best result was in winning the 300m in a time of 45.8s.  Jennifer Callaghan was 2nd with her best result being in winning the 100m in a time of 14.7s.  Alison Innes finished in 3rd place.

Michael Gray was 1st in the U15 boys pentathlon with his best result being winning the 1500m in a time of 4:53.3.  Gavin Murty was 2nd, again with an excellent time in the 1500m of 5:08.0.  John Craig was 3rd and picked up a massive 47 points for a time of 12.0s in the 100m.

Grant Morris in the Long JumpAisling McGhee won the U17 ladies pentathlon with an excellent performance in the 300m of 44.0s.  Abbey McGhee was 2nd with her best performance coming in the 1500m with a time of 4:57.4.  Katie Riches finished in 3rd place.

Calum Innes won the U17 mens pentathlon with his best performance being in winning the 200m in a time of 23.7s.  Gregor Innes was 2nd, with his best performance being in winning the 400m in a time of 52.5s.  Jamie Sinclair finished in 3rd place.

Moira Burton and Yvonne MacFarlaneYvonne MacFarlane won the U20 ladies pentathlon with her best performance being in winning the 300m with a time of 47.4s.  Moira Burton was 2nd, with her best performance being in winning the 200m in a time of 29.0s.

Martin Hayes won the U20 mens pentathlon with his best performance being in winning the 800m in a time of 2:03.2.  Liam Milligan had an excellent time of 12.5s in the 100m and good throws in the Javelin and Discus before retiring injured.

Rab Daly was the only senior to brave the rain and still managed a respectable 6:17.6 in the 1500m at the age of 65.

Well done to everyone who took part and made it such a good day.

Thanks to Hugh Stevenson and Hugh Baillie for taking charge and to Ian McWatt, Brian Donaldson, Colin Sinclair, John Innes, Linda Innes, Charlie Murray, Jim Harvie, Sheila Baillie, Sheila Atkinson, Graham Smith, Donald Wilson, Ricky Miell, Kenny Gray, Christine Stoops, Ronnie Whitelock, George Carpenter, Davie Morris, Graham Pollok and all of those from City Of Glasgow who helped with the officiating.

click here to see a larger image

Victoria Park AAC and guests.


 

The UK School Games - Sunday

Final ScoreScotstoun Stadium was looking it's best for the second day of the UK School Games with almost every seat in the main stand occupied.

Scotland finished the competition in 6th place overall with 232.5 points after some excellent individual performances.

As you can see from the score board (right), South East England were the winners with 323 points and the West Midlands 2nd with 273 points.

The loudest cheer of the day went to Sean Watson (cheesy) of Shettleston Harriers when he won the 400m in new PB time of 49.48s.

Scottish Schools TeamCalum Innes achieved his second PB of the weekend when he finished 6th in the final of the 100m hurdles in a time of 13.82s.

Chris Bennett was still wearing his gold medal from the day before and the broadest smile in Glasgow.

The event was a great success for UK Athletics and did Glasgow no harm in our efforts to host the Commonwealth Games.

Hopefully more of our athletes will be involved in this event next year.

The full results can be found here.


 

The UK School Games - Saturday

New Scottish record holderThe inaugural UK School Games are underway at Scotstoun Stadium and the first medal was won appropriately by a Victoria Park athlete.

Chris Bennett won the Hammer Gold medal with a new Scottish record throw of 65.44m.  Just to add to the excitement, Chris had two "no throws" and was staring at elimination from the competition when he scraped into the final with a 50m throw.  He then came out fighting and had two throws over 65m to win the event.

New PBIt was also very fitting that he should win the event in the cage that his mother had fought so hard to have repaired.  Congratulations Chris and Margaret.

The only other Victoria Park athlete taking part was Calum Innes who reached tomorrows final of the 100m hurdles by achieving a new PB of 13.97s.

Victoria Park was well represented by officials at this event.  Christine Stoops, John Innes, Kate Whigham, Hugh Baillie, Sheilla Baillie and Ronnie Whitelock were all in attendance.

The full results can be found here.


 

The 2006  FRESH "N" LOW  Great Scottish Run

There was a good turn out from Victoria Park at the Half Marathon and the 10K on Sunday 3rd of September.  Unfortunately my roving reporters were not familiar with the names of the athletes in blue and white hoops.

The club names are not shown on the results pages and I've had to note the times of the athletes I have recognised.

2006 Half Marathon - full results here

Kyle Wilson, Alan Hamilton and Iona Wilson

Gerry Craig 1:19.11

Mark Ashby 1:24.47

Alan Hamilton 1:28.08

Louise Warren 1:38.30

2006 10K - full results here

Gordon Moore 37:46

Derek Gibb 40:02

Kenny McVey 40:16

Andy Ross 41:42

Charlie Murray 41:54

Stephanie Davis 43:42

Emma Mallinson 44:33

Jim O'Hara 47:40

Amy Davis 54:41

Peter McGregor 57:11

Junior - Great Scottish Run - full results here

1700 runners took part in the Junior Run over 3K. 

Max Aitchison finished in 24th position in a time of 10:57.

Lewis WilsonMichael Gray was 29th over the line in a time of 11:04.

Gavin Murty was 53rd in a time of 11:31.

Paul MacFarlane was 75th over the line in a time of 11:57.

Lewis Wilson finished in 126th place in a time of 12:30.

Grant McConnachie was 187th to finish in a time of 13:02.

Jax Thoirs was 244th in a time of 13:25.

Alan Hamilton finished in 851st place in a time of 16:53.

Iona Wilson was 856th in a time of 16:54.

Kyle Wilson was 877th to finish in a time of 17:00.

Well done to everyone who took part, a superb effort.


 

Paisley 10K

The annual Paisley Vision 10K took place on Sunday 27th of August around Paisley town centre.  Four Victoria Park athletes took part.

Mark Ashby finished in 49th place in a time of 38:12 mins.  14th over 40.

Alan Hamilton finished in 66th place in a time of 38:48 mins.

Kenny McVey finished in 95th place in a time of 40:31 mins.  5th over 50.

Jim O'Hara finished in 342nd place in a time of 48:19 mins. 


 

Julie McGhee

Machu PicchuJulie will soon be off to Peru to take part in a sponsored trek to the "lost city of the Incas", Machu Picchu.

Julie and her friends are doing the trek in order to raise funds for Quarriers. 

Victoria Park have started the ball rolling with a donation of 50.

Julie has been preparing for the trek by going up and down the infamous Gardner Street in Partick and it's cost her a fortune in petrol.


 

Club Championships

2005 ChampionshipsOur annual Club Championships will be held at Scotstoun on Sunday 17th of September 2006. 

Athletes from U11 to Masters are welcome to attend. 

The format will be similar to previous years with all athletes competing in 5 events of their choosing.  Three of which must be track and two field or vice versa.  Points are then awarded in relation to the individual performance.  The age group champions will receive their awards at the half yearly AGM. 

This year we will be joined by athletes from City Of Glasgow Athletics Club who will compete as guests in our Championship.  They will also compete in 5 nominated events and I believe COG will make their own arrangements to reward their age group winners. 

The event will begin promptly at 1200 hrs on the 17th and will finish by 1600 hrs.  Please arrive in good time to register for your events. 

The cost of entry for all athletes U11, U13 and U15 will be 2 for the day.  Athletes U17 and older will pay 3. 

Athletes can take part in more than 5 events but only the 5 nominated events will count towards their total score.

Look forward to seeing you there.


 

Javelin Training

Colin Sinclair will be taking a session for the Javelin on Thursday 31st at 6pm.  Everyone who is interested can come along.  All ages are welcome.


 

Jo Wise

As you all know, Jo Wise has been holding a Long Jump Workshop at Scotstoun on our training nights which has been very valuable to our members.

She is due to return to University soon to continue her studies and, to help her finances, will be selling a selection of sports clothing after the training session.  As an Olympic Long Jumper and Athlete, Jo received sponsorship from sports companies such as Nike, Puma, etc and she has a quantity of unworn/rarely worn clothing which includes crop tops, shorts, Tshirts, leggings, jackets, sweatshirts, etc.

Jo would be delighted to pass these items on to our members at very competitive prices and also to increase her income as an impoverished student!

Items will be on sale tonight so, bring along your purses and bag a bargain!


 

John CraigBank Of Scotland - U15, and U17 Championships

Day two of the Championships was a great success for Victoria Park with another 5 medals won.

Chris Bennett in the Hammer CageJohn Craig (right) was our first winner of the day with a 1st in the 100m final with a time of 11.57s.  He was also 4th in the 200m final with a time of  24.37s.

Chris Bennett won the U17 Hammer with a distance of 62.5m, over 10m ahead of his nearest rival.

 

Abbey McGhee (below right) was 3rd in the U17 800m with a time of 2:16.4.  Abbey completed the double that was started when her twin sister Aisling finished 3rd in the 300m yesterday.

Calum Innes (below left) picked up his second medal of the championships when he was 1st in the U17 100m Hurdles in a time of 14.17s.

Abbey McGheeOthers taking part in the Victoria Park vest that caught the eye were, Calum Hamilton in the U17 200m, Gillian MacFarlane who reached the semi final of the U15 200m, Rebecca Lightfoot who took part in the U15 200m, Michael Gray who just missed out on a place in the final of the U15 800m and Jax Thoirs who reached the final of the 80m Hurdles and put his heart and soul into the Long Jump.

Calum Innes in Hurdles action

 

 

Once again, well done to everyone who took part. 

The full results can be found here.


 

Jamie SinclairBank Of Scotland - U13, and U17 Championships

At the first day of the age group Championships at Grangemouth, Victoria Park athletes picked up five medals.

Jamie Sinclair was 2nd in the U17 Pole Vault with a height of 3.20m.

Sarah GraySarah Gray was 2nd in the U13 High Jump with a height of 1.45m.

Calum Innes was 2nd in the U17 Long Jump with a distance of 6.32m.

Aisling McGhee was 3rd in the U17 300m in a time of 43.07s.

Gregor Innes was 3rd in the U17 400m Hurdles in a time of 59.79.

OGregor Innesther athletes taking part included Lorn Menzies who competed in an extremely fast final of the U17 400m, Max Aitchison and Paul MacFarlane who just missed a place in the U13 800m final and Calum Hamilton who made his first appearance at the championships in the U17 100m.

Aisloing McGheeWell done to everyone who was competing for the club and a special mention for our members who once again gave up their own time to officiate at this event.  The on duty officials were, John Innes, Hugh Baillie, Sheila Baillie, Christine Stoops, Hugh Stevenson and Ronnie Whitelock.  Sorry if I've missed anyone.

 

The full results can be found here.

 

 

Rickys End Of Season Letter

Ricky has posted a letter on the Sprint page.  It can be viewed at this link.

 

Long Jump Training Session

Joanne Wise the former England and Great Britain International Long Jumper will be coming along to Scotstoun at 6pm on Thursday 24th August.

She will be taking a coaching session for any members of the club that are interested in long jumping.  Colin Sinclair will be there to lend a hand.

Joanne won the Gold medal in the long jump at the Commonwealth Games in Malasia in 1998.  Her personal best when she was competing was 6.76m.


 

Bellahouston 5K

Only three athletes from Victoria Park took part in the annual 5k on Sunday 20th of August from the Palace of Arts around Bellahouston Park.

Alistair Douglas finished in 14th place in a time of 16:54 and was only the 4th Vet over 40 to cross the line.

Joe Doyle finished in 33rd place in a time of 18:18 and was only the 2nd Vet over 50 to cross the line.

On her debut for Victoria Park, Louise Warren finished in 6th place among the senior women in a time of 18:55.

A large field of 240 athletes took part in the event.


 

Scottish Athletics Womens League - Champions

Our ladies were in action on Sunday 20th of August at Grangemouth.  They were representing Team West in the SWAL.  They won 23 points on the day, which, subject to scrutiny makes them the winners of the league for the second year in succession.

Alison RodgerAlison Rodger (pictured right) was 1st in the Shot Putt with a throw of 14.96m, 1st in the Discus with a throw of 45.90m and 4th in the Hammer with a throw of 35.09m.

Sarah Whigham (pictured below) was 3rd in the 100m with a time of 12.42s and 1st B in the 200m with a time of 25.38s.

Her sister, Lisa Doyle was 2nd in the 200m with a time of 24.65s, 3rd in the Triple Jump with a distance of 9.92m, 4th in the Long Jump with a distance of 4.85m and 1st B in the 100m with a time of 12.28s.

Catriona Cicero Sola was 2nd in the Javelin Throw with a distance of 29.89m and 2nd B in the Shot Putt with a throw of 5.89m.

Sara WhighamSara Gray was 3rd in the U13 Long Jump with a distance of 4.20m.

Gillian Galloway was 5th in the U17 200m in a time of 27.09s, 1st B in the 300m in a time of 43.14s and 4th B in the Shot Putt with a distance of 5.89.

Gillian McFarlane was 8th in the U15 100m in a time of 14.12s.

Kate Whigham (Team Manager) congratulated all of the athletes listed below from Victoria Park who had represented Team West over the season and had contributed to their success.

u13:  Sarah Gray, Caitlin Welsh

u15:  Christina Strachan, Gillian McFarlane

u17:  Aisling McGhee, Abbey McGhee, Katie Riches, Rebecca Riches, Courtney MacGuire, Gillian Galloway, Rebecca Kay.

Senior:  Sara Whigham, Lisa Doyle, Joanna Ross, Alison Rodger, Catriona Donald (Cirera Sola)

Kate said "Thanks go to all the girls for their hard work and willingness to have a go at events other than their specialities when needed!  Also to Christine Stoops and John Innes for officiating".


 

A4 Poster

Click here to download a copyScotstoun Leisure Centre have agreed to display a new poster advertising the Club Web Site.  Copies can be downloaded here if your local school, Sports Centre or other suitable location is agreeable to it's display.

Copies can also be obtained from Gordon or Linda.

 


Previous versions of the news page are archived below.

Jun - Jul - 2005. Aug - Sep - 2005. Oct - Nov - 2005.
Nov - Dec - 2005 Dec - Jan - 2006 Jan - Feb - 2006
Feb - Mar - 2006 March 2006 April 2006
May 2006 June 2006 July2006
August 2006    

 

  Visitors since March 2005.

 

 

 

 

 

 

 

 
 
  maintained by gordon@vp-glasgow.com